2023 Bodor K230-65-CU CNC Fiber Tube Laser Cutting System
Manufacturer: Bodor
Model: K230-65-CU
Mfg Date: 2023
Power: 380V 60Hz 3PH
Specs:
Machine Type: CNC Fiber Tube Laser Cutting System
Laser Source: IPG Fiber Laser Resonator
Laser Power: 3 kW
Control System: Bodor Thinker CNC Control
Drive System: Servo Driven Gantry
Chuck Type: Pneumatic Self-Centering Chucks
Maximum Chuck Rotation Speed: 150 r/min
Maximum Loading Speed: 100 m/min
Positioning Accuracy: ±0.05 mm/m
Repeat Positioning Accuracy: ±0.03 mm
Tube Types: Round, Square, Rectangular, Channel, Angle, and Custom Profiles
Automatic Edge Detection: Yes
Automatic Centering: Yes
Automatic Lubrication System: Yes
One-Click Start Function: Yes
Short Tail Material Design: 45 mm
Maximum Tube Length: 6500 mm
Maximum Round Tube Capacity: 230 mm
Maximum Square Tube Capacity: 230 mm
Bed Length: Approx. 300 in
Integrated Fume Extraction Conveyor: Included
Protective Enclosure: Full Enclosure
Cooling System: HanLi Fiber Laser Cooling System
Chiller Model: HL-3000-EH-QG2/2
Chiller Power Supply: 220V 60Hz
Chiller Power: 5.0 kW
Software: Bodor Thinker with Nesting Functions
Includes: Bodor Cooling System
Weight: Approx. 30,000 lb
Dimensions: Approx. 350 x 80 x 100 in
Manufacturer: Bodor
Model: K230-65-CU
Mfg Date: 2023
Power: 380V 60Hz 3PH
Specs:
Laser Power: 3 kW
Automatic Edge Detection: Yes
Automatic Centering: Yes
One-Click Start Function: Yes
Maximum Tube Length: 6500 mm
Bed Length: Approx. 300 in
Chiller Power: 5.0 kW
Includes: Bodor Cooling System
Weight: Approx. 30,000 lb